📦 Nemokamas pristatymas perkant už 150 eurų ir daugiau.

Jūsų krepšelis

Jūsų krepšelis tuščias

Kaip pasirinkti dujų tipą ir balioną griliui?

Kaip pasirinkti dujų tipą ir balioną griliui?

Dujiniai griliai dar tik skinasi savo kelią į populiarumą Lietuvoje, tuo tarpu pasaulyje jie sudaro didžiausią visų parduodamų kepsninių dalį. Mes dar turime labai daug nuomonėmis, bet ne faktais pagrįstų įsitikinimų, kodėl maistas, ruoštas dujiniame grilyje nusileidžia patiekalams, gamintiems anglinėje (ir ypač kamado) kepsninėje.

Šį kartą šia, daug diskusijų sukeliančia tema, nesiplėsime – paliksime ją kitiems mūsų įrašams. Vis dėlto nors trumpam norisi priminti dujinių kepsninių privalumus, tokius kaip galimybė greitai ir ženkliai padidinti ar sumažinti temperatūrą ir itin paprastą jos valdymą, tolygų degimą, didelį grotelių plotą, nedideles kuro sąnaudas, galimybę teisėtai grilinti balkonuose ir terasose, saugumą ir t.t.

Jeigu jau nusprendėte, kad jūsų poreikius ir situaciją geriausiai atitinka dujinė kepsninė, kviečiame paskaityti informaciją apie kuro ir dujų baliono pasirinkimą. 

Dujų sudėtis

Gamtinės dujos išgaunamos giliai iš žemės. Jas sudaro įvairios cheminės sudėties ir skirtingų fizinių savybių dujų mišiniai. Juose dažniausiai įvairiomis proporcijomis yra metano (pagrindas), etano, propano, butano, anglies dioksido ir kitų dujų. Dujos naudojamos pramonėje bei mūsų namuose, kur viryklės prijungtos prie centralizuoto miesto ar miestelio dujotekio, daugiausiai sudarytos iš metano.

Kadangi metanas išskiria sąlyginai nedaug karščio, dujinių grilių gamintojai visame pasaulyje siūlo naudoti kitas dujas – propano, butano arba šių 2 dujų mišinį. Degdamas tas pats propano/butano kiekis išskiria 2,5 karto daugiau karščio lyginant su dujomis, kurių pagrindas - metanas.

Tad jeigu jūsų grilyje trūksta kaitros arba namie su dujine virykle nepavyksta išsikepti sultino steiko (jam reikalinga aukšta temperatūra), atsakymas slypi būtent dujų tipe. Jums tereikia pakeisti naudojamas dujas iš metano į propano/butano dujas.

Propanas ar butanas?

Akivaizdu, kad dėl sukuriamos kaitros pasirinkimas susiaurėjo iki propano bei butano dujų ar jų mišinio. Butano dujos yra šiek tiek pigesnės nei propano, be to, šiomis dujomis užpildytų balionėlių galima rasti kur kas daugiau prekybos vietų. Tačiau ne visuomet pigiau yra geriau.

duju balionai dujiniam griliui

Vasarą galite rinktis bet kurį dujų tipą, tuo tarpu vėstant orams, turėkite omeny, kad butano dujos į skystį virsta jau nedidelėje minusinėje temperatūroje (-2C), o propanas – tik pasiekus -42C. Dujoms pavirtus į skystį jūs tiesiog nebegalėsite išgauti degimo ir kaitros. Tad esant žemesnei temperatūrai ir žiemą rinkitės tik propano dujas.

Jeigu jūsų balione – propano bei butano mišinys, žiemą jūs tiesiog neturėsite tokio didelio slėgio ir pilnai neišdeginsite dujų, esančių balione. Tad būkite atidūs – nors atrodys, kad balione dujų dar yra, galbūt ten – tik skystą formą įgavęs butanas.

Nors kartais pasitaiko išgirsti nuomonių, kad skiriasi maisto skonis, kuomet ruošiama su skirtingomis dujomis, visgi tai paliekame spręsti jums patiems.

Užsienyje gaminami dujų balionai dažnai būna skirtingų spalvų: butanu užpildyti balionai būna mėlyni, tuo tarpu propanu – raudoni. 

Kokį baliono dydį pasirinkti?

Pirmiausia tai apsprendžia pats jūsų grilis: jeigu jo vežimėlyje numatyta saugi vieta apačioje (spintelėje), būtų gan kvaila tuo nepasinaudoti. Tuo labiau, kad dažnam grilininkui visgi yra svarbus estetinis vaizdas. O balionai paprastai nėra pati puošniausia kiemo ar terasos dalis. Tad jeigu balioną laikysite spintelėje, pasižiūrėkite grilio gamintojo instrukcijas arba grilio spintelėje esančią informaciją kokios talpos / aukščio balioną galite įdėti. Jeigu tokios informacijos nėra pateikta - teks pasimatuoti. Rinkitės maksimalų galimą įtalpinti dydį. 

duju balionas napoleon grilyje

Bet kuriuo atveju, nepriklausomai nuo to, ar balioną laikysite spintelėje, ar šalia grilio, atviroje vietoje, rekomenduojame turėti 2 balionus: vienas tebūnie naudojamas ir pajungtas prie kepsninės, tuo tarpu antrasis - pakaitinis. Juk nenorite, kad dujos pasibaigtų pačio vakarėlio vidury - o tai lyg tyčia įvyksta pačiu netinkamiausiu momentu...  

Iš ko pagamintas balionas?

Per artimiausius 3 metus Lietuvos vyriausybė, remdamasi ES įstatymais, planuoja uždrausti senų, dar Sovietų Sąjungoje pagamintų balionų eksploataciją. Argumentas – jų saugumas. Tokių balionų paprasčiausiai neužpildys degalinėje. Tad jeigu planuojate pirkti dujų balioną, pagalvokite, verta šioje vietoje taupyti.

Dažniausiai naudojami dujų balionai – metaliniai. Jie itin sunkūs, tad sukelia daug nepatogumų keičiant jų buvimo vietą ar vežant papildyti. Vienas iš mūsų rekomenduojamų sprendimų -   kompozitiniai balionai.

kompozitinis duju balionas

Kompozitiniai dujų balionai (gam. "Linde")

Jų privalumų – itin daug:

  • Galima sekti likusių dujų kiekį, kad jos nesibaigtų netikėtai: baliono šone – speciali permatoma vieta.
  • Itin lengvi — 2 kartus lengvesni nei to paties dydžio plieniniai balionai.
  • Jie ypač patvarūs: kompozitinė medžiaga gerai atlaiko saulės šviesą, UV spinduliuotę, temperatūros pokyčius, cheminių medžiagų ir skiediklių poveikį.
  • Balionas nerūdija, nesibraižo, nesunku balioną išlaikyti švarų ir perdirbti.
  • Veikiamas ugnies iš kompozitinės medžiagos pagamintas balionas nesprogsta. Kai medžiaga ištirpsta, balionas ištuštėja, nes dujos išteka į aplinką.

Kompozitinis balionas pritaikytas naudoti beveik visiems propano naudojimo būdams namuose, vasarnamiuose kepant kepsninėse, kemperiuose, valtyse. Jį patogu naudoti, nes keliant jį lengva suimti. Naudojimąsi balionu dar labiau palengvina baliono slėgio vožtuvas, prie kurio galima paprastai prijungti reguliatorių („Clip on“ sistemą). Jums nebereikės nei stiprių rankų, nei specialaus įrankio. Šia "Clip on" sistema labai džiaugiasi grilinti mėgstančios dailiosios lyties atstovės.

Šiuos balionus galite įsigyti ir užsipildyti tarptautinės kompanijos "Linde" (buvusi "AGA") degalinėse, o plačiau informaciją pasižiūrėti čia

Linde gas clip on sistema Kompozitinio baliono "Clip-on" pajungimo sistema

 Ar jūsų balionas – su apsauginiu vožtuvu?

Senieji metaliniai dujų balionai buvo ne tokie saugūs kaip dabartiniai. Dėl šios priežasties, vadovaujantis ES rekomendacijomis, priimtas naujas įstatymas, reglamentuojantis baliono eksplatavimą.

Juo nuo 2020 sausio 1 dienos nebeleidžiama dujomis pildyti metalinių balionų, neturinčių specialaus apsauginio vožtuvo - ventilio. Pačio baliono keisti kolkas nėra būtina. Jeigu balionas atitinka visus reikalavimus – tiesiog išsukamas senasis ventilis ir vietoje jo įtaisomas naujo tipo, su apsauginiu vožtuvu.

senas balionas duju

Šis vožtuvas reikalingas tam, kad esant ekstremaliai situacijai, kilus gaisrui, ir balionui stipriai įkaitus ar padidėjus slėgiui jame, susikaupusios dujos būtų pašalinamos per vožtuvą, o ne sprogtų pats balionas ir sugadintų turtą. Griliui esant lauke toks dujų nuotėkis tiesiog išsisklaido ore.

 

O jeigu jūs norite daugiau sužinoti apie dujinius balionus, jų pasirinkimą, pajungimą prie grilio ar svarstote apie pačios kepsninės pasirinkimą, kviečiame atvykti pas mus, į mūsų atsinaujinusį prekybos saloną Kaune, Galindų g. 9. Ekspozicijoje turime didžiulį skaičių įvairiausių grilių, skirtų tiek ir pradedantiesiems ar patyrusiems mėgėjams, tiek ir profesionalams.

Ankstesnis įrašas
Grįžti į PATARIMAI

Palikite komentarą

Atkreipkite dėmesį, kad prieš publikuojant komentarus, jie turi būti patvirtinti.